Visa ve Mastercard’ın Hamlesi, Bitcoin’de Boğa Başlatabilir!

Finans şirketi olan Visa ve Mastercard, Rusya’ya büyük yaptırımlar yapma karar verdi. Bu yaptırımların ise en çok Bitcoin’e yaraması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali ardından gelen yaptırımlar büyümeye devam ediyor. Dünyanın en büyük finans şirketleri Rusya’yı veto etme kararı almış durumda.

Visa ve Mastercard, Rusya’daki tüm hizmetlerini bugün itibariyle askıya aldı. Ülkede yapılan tüm ödeme işlemlerinin %74’ünü oluşturan Visa ve Mastercard, Rusya’yı köşeye sıkıştırmış durumda.

An itibariyle Rusya’da bir çok kredi kartı kullanılmaz hale geldi. Rus vatandaşlar atm ve bankalardan para çekemezken, ödemelerde ise nakit kullanımı yaygınlaştı.

Büyük ödemeler için halen bir çözüm bulamamış olan Rus vatandaşlar, kripto paralara yöneliyorlar. İlerleyen günlerde ise Rus hükümetinin kripto paraları yasal ihale olarak tanıması beklenmekte.

El Salvador ve İsviçre’nin ardından Rusya’da Bitcoin ve kripto paraları yasal olarak kabul etmesi durumunda, Bitcoin fiyatının çok ciddi değer artışı yaşaması beklenmekte.

Anlık olarak Rus rublesi artık 1. sınıf dünya ülkelerinde tanınmıyor. Rus rublesiyle sadece kara borsa üzerinden işlem yapan vatandaşlar, rublede gerçekleşen bu değer kaybı sebebiyle kripto paralara yönelmiş durumda.

Geçtiğimiz günlerde ise ülkemizde anlık olarak yasaklı olan ödeme devi Paypal’da, Rusya’daki işlemlerini dondurma kararı almıştı.

Visa ve Mastercard’ın Rusya’da çalışmayacak oluşu ülkeyi büyük bir kaosa sürüklemesi beklenmekte.

Rus vatandaşlar kripto paralara yönelimini sürdürürken, büyük kripto para borsalarının Rus vatandaşlara bir yaptırım ve yasaklama yapmayacak oluşu, ilerleyen günlerde Bitcoin’e yüklü miktarda para girişi sağlayabilir.

Böyle bir yatırım ardından sert bir şekilde yükselişe başlayabilecek olan Bitcoin ve kripto paralar, büyük bir boğa sezonu öncesi son düşüşlerini gerçekleştirmiş olma ihtimali gün geçtikçe kuvvetlenmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.