Terra (LUNA) nedir?

Terra, itibari para (fiat) birimlerine sabitlenmiş stablecoin’leri kullanarak sabit fiyatlı küresel ödeme sistemlerine güç sağlayan blockchain protokolüdür.

Teknik makalesinde yazanlara göre, itibari paraların istikrarını ve yaygın ölçekteki benimsenmesini Bitcoin (BTC) para birimindeki sansür direnciyle birleştirerek hızlı ve ucuz ödeme çözümleri sunan Terra, Eylül 2020 itibarıyla ABD dolarına, Güney Kore wonuna, Moğol tuğrikine ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) para birimi sepetine bağlı stablecoin’ler sunuyor ve daha fazla seçeneği eklemeyi de planlıyor.

Terra özellikle Asya-Pasifik bölgesinde, Güney Kore merkezli mobil ödeme uygulaması olan Chai gibi birçok ödeme platformu ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Buna ek olarak Terra, benimsenmesine güç veren işletme ve platformlar grubu olan Terra Alliance tarafından destekleniyor.

Terra nasıl çalışır?

Kripto paraların faydalarını, itibari paraların fiyat istikrarı ile birleştirdiğini belirten Terra, stablecoin arzını, talebe göre otomatik olarak ayarlayan algoritma ile sabitliğini koruyor. Terra bunu, LUNA sahiplerini ihtiyaca göre kazançlı takas oranları ile LUNA veya stablecoin ticareti yapmaya teşvik ederek başarıyor.

Terra’nın yerel coin’i olan LUNA, protokolün stablecoin’lerinin istikrarını sağlamak için kullanılıyor. Buna ek olarak LUNA sahipleri, yönetişim teklifleri sunabilir ve oylayabilir.

Terra, 1 milyar tokenlik arza sahip. Bu sayının aşılması halinde dengeli arz seviyesine geri dönene dek LUNA tokenler yakılır. Yeni LUNA tokenleri, Terra stablecoin’lerinin fiyatını korumak için ihtiyaç halinde protokolün algoritması üzerinden üretilir.

Terra blockchain’i, LUNA token sahiplerinin tokenlerini işlem doğrulamak için teminat olarak yatırabileceği ve bu oranda ödüllendirileceği Tendermint’i temel alan bir Hisse İspatı (Proof of Stake, PoS) konsensüs algoritması kullanılarak korunuyor. Token sahipleri, kazancın bir kısmını paylaşarak başkalarını da kendi adlarına işlem doğrulamaları için görevlendirebilir. Bu sayede token sahipleri, Terra platformunun güvenliğini sağlıyor.

Terra mainnet’i kullanıma açıldıktan kısa süre sonra, blockchain güvenlik onay şirketi CertiK, Mayıs 2019’da ağ için denetim gerçekleştirdi. Terra’nın ekonomik modelini inceleyerek piyasa manipülasyonu, ağın mimarisi ve kodlama dili üzerine testler gerçekleştiren CertiK, Terra ağının “modelleme ve matematiksel mantığının” iyi göründüğünü belirtse de blockchain’in performansı hakkında yorum yapmadı.

Yönetimde kimler var?

Kurucu ortakları Daniel Shin ve Do Kwon. Kwon bir bilgisayar uzmanı ve daha önce Apple ve Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalıştı. Shin bir girişimci ve daha önce e-ticaret alanında çalıştı.

Terra (LUNA) iyi bir yatırım mı?

Bir kripto paranın iyi bir yatırım olup olmadığını anlamak için kullanım alanına ve teknolojisinin sağladığı faydalara bakmak gerekiyor. Terra artık kullanım alanı olarak önemli bir mesafe kaydetti. Terra’nın internet sitesine göre, ödeme sistemi Chai’nin artık 2 milyon kullanıcısı var ve her yıl 1 milyar dolarlık işlem gerçekleştiriyor. RBF Capital’in raporuna göre ise Terra’nın stabil coinleri 2025 yılına kadar piyasadan yüzde 20 pay sahibi olabilir.

Terra (LUNA) bu yıl inanılmaz bir performans sergiledi ve gücüne güç katmaya devam edebilir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor. Tüm kripto paralar riskli. Ayrı zamanda stabil coinler ile ilgili bir belirsizlik var. Özellikle düzenleyiciler tarafından. Yatırım yapmadan önce bu alandaki gelişmeleri iyi değerlendirmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.