Polkadot (DOT) nedir?

Polkadot (DOT) nedir?

Polkadot, farklı zincirleri tek bir çatı altında toplayan yeni nesil (WEB3.0) bir blockchain projesidir. Web3 tarafından kurulan Polkadot bireysel kullanıcıları güçlendirmeye odaklanmıştır. Polkadot kendini blockchain’in sonraki evresi olarak tanımlamaktadır.

Polkadot blockchainleri iki dala ayırabiliriz Parachain (paralel blockchain) ve Relay Chain (Aktarıcı Zincir). Ana amaç bu iki chain’in kolay ve hızlı şekilde bilgi alışverişi yapabilmesidir.

Tüm kullanıcılar, şirketler yada  geliştiriciler Substrate aracılığıyla kendi kişisel parachainlerini oluşturabilirler. Kişiselleştirilmiş parachainler Polkadot ekosistemine bağlandıktan sonra, ağ üzerindeki diğer bütün parachainler ile uyumlu bir şekilde çalışır hale gelir.

Parachain’lerdeki verilerin güvende tutulması ve doğrulanması, ağ doğruluyucular tarafından yapılır.

polkadot

Polkadot’un Avantajları Nedir ?

Piyasada bulunan birçok blockchain’in temel sorunları vardır. Bu sorunların giderilmesi noktasında Polkadot, kişiselleştirilebilir, ölçeklenebilir, yönetilebilir, birlikte çalışabilir ve yükseltilebilir blockchain vaat eder.

Polkadot’un kişiselleştirilebilir olması , projelerin kendi ihtiyaçları ve gereksinimleri doğrultusunda şekil almasına ve optimize edilmesine yardımcı olur.

Polkadot’un ölçeklendirme açısından, çoklu zincir bir ağ olarak hareket etmesi sayesinde transferleri farklı zincilerde paralel olarak işleyebilir. Bu sayede günümüz blockchain projelerinin karşısındaki büyük bir engeli ortadan kaldırmış olur.

DOT Nedir ?

DOT, polkadot ekosisteminin kendi tokenidir. Kullanım açısından geniş bir yelpazeye sahiptir, ilk olarak kullanıcılar platform üzerinde yönetim hakkı tanınır. Bu haklar örnek verecek olursak; ağ yükseltmelerini oylamak, ağ ücretlerini belirlemek ve parachain’lerin çıkarılması ya da eklenmesi dahildir.

Aynı zamanda DOT, staking aracılığıyla ağ mutabakatını sağlamak için de tasarlanmıştır. DOT sahiplerinin hepsi, her zaman için kurallara uygun hareket etmeye teşvik edilir. Bu teşvik nasıl sağlanır? Eğer kullanıcılar kural dışı hareket ederlerse, ortaya koydukları parayı (stake) kaybedebilirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.