OCO teklifi nedir?

OCO teklifi nedir?

OCO, ya da Biri Diğerini İptal Eden teklifler, aynı anda iki teklif vermenize olanak sağlar. OCO, limit teklifleri stop-limit teklifleriyle birleştirir fakat bunlardan yalnızca biri işleme alınabilir.

Diğer bir deyişle, tekliflerden biri kısmen ya da tamamen doldurulduğu anda, diğeri otomatik olarak iptal edilir. Tekliflerden birini iptal etmenin diğerini de iptal edeceği unutulmamalıdır.

Binance Borsasında alım satım yaparken  OCO tekliflerini, alım satım otomasyonunun temel bir formu olarak kullanabilirsiniz. Bu özellik size aynı anda iki limit teklifi koyma seçeneği verir, bu da kar sağlamak ve potansiyel kayıpları minimuma indirmek için kullanışlı olabilir.

OCO teklifleri nasıl kullanılır?

 Binance hesabınıza giriş yaptıktan sonra,  Temel Borsa arayüzüne gidin ve aşağıda gösterilen alım satım alanını bulun. Açılır menünün gözükmesi için “Stop-limit teklifi”ne tıklayın ve “OCO”yu seçin.

Binance’te OCO teklifleri, alış ya da satış teklifi eşleri olarak verilebilir. Soru işaretinin üzerine tıklayarak OCO teklifleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

OCO seçeneğini seçtikten sonra, aşağıdaki gösterilen şekilde yeni bir alım satım arayüzü yüklenir. Bu arayüz, aynı anda hem bir limit hem de stop-limit teklifi belirlemenize olanak sağlar.

Limit teklifi

  • Fiyat: Limit teklifinizin fiyatıdır. Bu teklif, teklif defterinde gözükecektir.

Stop-limit

  • Stop: Stop-limit teklifinizin tetikleneceği fiyat (örn. 0.0024950 BTC).
    Limit: Stop’un tetiklenmesinin ardından limit teklifinizin asıl fiyatı (örn. 0.0024900 BTC).
  • Miktar: Teklifinizin büyüklüğü (örn. 5 BNB).
  • Toplam: Teklifinizin toplam değeri.

OCO teklifinizi verdikten sonra, “Açık Teklifler” bölümüne inerek her iki teklifin de ayrıntılarını görebilirsiniz.

Örneğin, fiyatın başlıca bir  destek noktasına yakın olduğunu ve buradan yükseleceğini düşündüğünüz için 0.0026837 BTC’den 5 BNB satın aldığınızı varsayalım.

Bu durumda, 0.0024900 BTC’ye koyacağınız bir stop-limit teklifine ek olarak 0.0030 BTC’ye bir kar-alma teklifi koymak için OCO özelliğini kullanabilirsiniz.

Eğer tahmininiz doğru çıkar ve fiyat 0.0030 BTC’ye ya da üstüne yükselirse satış teklifiniz işleme alınır ve stop-limit teklifiniz otomatik olarak iptal edilir.

Diğer yandan, eğer yanıldığınız ortaya çıkarsa ve fiyat 0.0024950 BTC’ye düşerse bu durumda stop-limit teklifiniz tetiklenir. Böylece fiyatın daha da düşmesi ihtimaline karşı kayıplarınız minimumda tutulabilir.

Bu örnekte, Stop Fiyatının 0.0024950 (tetik fiyatı) ve Limit Fiyatının 0.0024900 (teklifinizin alım satım fiyatı) olduğuna dikkat edilmelidir. Bu düzenleme, 0.0024950 noktasına ulaşıldığı anda stop-limit teklifinizin tetikleneceği anlamına gelir. Fakat, teklifinizin asıl alım satım fiyatı 0.0024900 olacaktır. Diğer bir deyişle, eğer BNB/BTC 0.0024950’ye veya altına düşerse, 0.0024900’e bir limit satış teklifi yerleştirilir.

OCO özelliği, sizin ve diğer Binance kullanıcılarının daha güvenli ve çok yönlü bir şekilde alım satım yapmasına olanak sunan basit ama güçlü bir araçtır. Bu özel teklif türü, karları kilitlemek, riskleri sınırlamak ve hatta giriş ve çıkış noktaları için bile kullanışlı olabilir. Yine de OCO tekliflerini kullanmadan önce  limit ve stop-limit teklifleri hakkında yeterli bilgi sahibi olmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.