MetaMask Nasıl Kullanılır?

MetaMask nedir?

MetaMask, Ethereum tabanlı her tür tokenı destekleyen (örneğin ERC-20 standardını kullananları ya da eşsiz tokenları) açık kaynaklı bir Ethereum cüzdanıdır. Buna ek olarak, başka kişilerden token alabilir ya da dahili Coinbase ve ShapeShift entegrasyonlarıyla token satın alabilir/takas edebilirsiniz.MetaMask’i bu kadar ilginç kılan unsur web siteleriyle arayüz kurabilmesidir. Diğer cüzdanlarda ödeme adreslerini kopyalayıp yapıştırmanız ya da bir QR kodu farklı bir cihazda taratmanız gerekir. MetaMask uzantısıyla ise, web sitesi cüzdanınıza bir ping atar ve size işlemi kabul etme ya da etmeme seçeneği sunulur.MetaMask, standart bir kripto cüzdanı olarak hizmet edebilir ama gerçek gücü akıllı kontratlarla ve merkeziyetsiz uygulamalarla sorunsuz bir şekilde arayüz kurabilmesidir. Şimdi MetaMask’i nasıl kurabileceğinizi inceleyelim.

MetaMask kurulumu

MetaMask cüzdanı, Google Chrome, Firefox ve Brave tarayıcısında kurulabilir. iOS ve Android’de de kullanılabilir ama bu uygulamalardan burada çok ayrıntılı bahsetmeyeceğiz. Bu rehberde Firefox kullanacağınız, fakat kullandığınız platformdan bağımsız olarak takip etmeniz gereken adımlar neredeyse aynı olacak.Metamask.io’daki indirme sayfasına gidin. Tarayıcınızı seçtiğinizde Chrome web mağazasına ya da Firefox eklentileri sitesine yönlendirileceksiniz. Uzantıyı platformunuza eklemek için düğmeye tıklayın. Uygulamanın çalışmaya başlaması için bazı izinler vermeniz gerekebilir. MetaMask’in tarayıcınıza erişim seviyesinin sizin için uygun olduğundan emin olun – eğer memnunsanız başlamaya hazırız.

Cüzdanı başlatma

Bu aşamada bir karşılama mesajı görmelisiniz. 

Metamask giriş ekranı

Karşılama sayfasındaki tilkiyle uğraşmaktan sıkıldığınızda Get Started (Başla) düğmesine tıklayın. Bu noktada sizden bir seed phrase’i (kurtarma cümlesi) içe aktarmanız ya da yeni bir cüzdan yaratmanız istenecek. Create a Wallet (Bir Cüzdan Yarat) düğmesine tıklayın. Bir sonraki sayfa, geliştiricilerin uygulamayı iyileştirmesine yardımcı olmak için anonim veri paylaşmak isteyip istemediğinizi soracak. İstediğiniz seçeneği tercih edin.Şimdi güçlü bir parola yaratmanız gerekiyor. Kullanıcı sözleşmelerini gerçekten okuyan o efsanevi varlıklardan biriyseniz Terms of Use (Kullanım Şartları) düğmesine tıklayarak sözleşmeyi görüntüleyebilirsiniz. Aksi takdirde güçlü bir parola oluşturun, kutuyu işaretleyin ve Create (Oluştur) düğmesine basın.

Kurtarma kelimelerinizi yedekleyin!

Bu aşama, kendi alt başlığına sahip olacak kadar önemli. MetaMask emanete dayalı olmayan bir hizmettir, yani sizden başka hiç kimse fonlarınıza ulaşamaz – MetaMask geliştiricileri bile. Tokenlarınız tarayıcınızın içinde, parolanızla korunan bir tür şifreli kasanın içinde bulunur. Bu da, bilgisayarınız kaybolursa, çalınırsa ya da bozulursa cüzdanınızı kurtarma konusunda hiç kimsenin size yardım edemeyeceği anlamına gelir. Özel anahtarlarınız siber dünyanın derinliklerinde ebediyen kaybolur.Yedekleme cümlenizi yazmanız bu yüzden çok önemlidir. Talihsiz bir durum yaşanırsa, hesabınızı yalnızca bu kelimeleri kullanarak geri getirebilirsiniz. Bu kelimeleri yazmanızı ve iki ya da üç farklı yerde tutmanızı öneririz. Yedekleme kelimelerinizi ormanın derinliklerinde ateşe dayanıklı bir kasaya gömmeniz gerekmez ama aslında bunu yapmanızdan da zarar gelmez.

Cümleyi görüntülemek için gri kutuya tıklayın.

Cümleyi görüntülemek için gri kutuya tıklayın.Bir sonraki sayfaya geldiğinizde, program bir önceki adımı atlamış olmanız ihtimaline karşı sizden cümleyi onaylamanızı ister. Eğer ilk seferde yapmadıysanız geri dönün (Back) ve kelimelerinizi yazın!Kelimeleri onaylayın ve bir sonraki adıma devam edin. All Done (Tamamlandı) düğmesine bastığınızda cüzdan arayüzünü göreceksiniz.

KURULUMUNUZ TAMAMLANDI

Başka neleri bilmem gerekiyor?

MetaMask, bugün bahsetmediğimiz başka güzel özelliklere de sahiptir. Bir donanım cüzdanı (hem Trezor hem de Ledger desteklenmektedir) bağlayabilir, kişi listesi oluşturabilir ve tabi ki normal bir cüzdandaki gibi fon alabilir ve gönderebilirsiniz. Uzantıyı kendi ihtiyaçlarınıza uygun hale gelecek şekilde kişiselleştirmek için ayarları da değiştirebilirsiniz.Bunun dışında, standart güvenlik prensipleri geçerlidir: MetaMask bir sıcak cüzdandır, yani internete bağlı bir cihaz üzerinde çalışır. Bu da sizi, saldırı vektörlerini azaltmak için çevrimdışı tutulan bir soğuk cüzdana kıyasla daha fazla riske maruz bırakır.

Son olarak, MetaMask kullanırken hangi web sitelerine erişim izni verdiğiniz konusunda dikkatli olmanız önemlidir.

MetaMask mobil uygulaması

MetaMask Android/iPhone uygulaması, hareket halindeyken Web3 uygulamalarıyla etkileşim kurmak için başarılı bir çözüm sunar. Uzantıdaki işlevlerin büyük kısmına sahip olan mobil uygulama, bir tuşa dokunarak farklı merkeziyetsiz uygulamalara erişim sağlamanıza imkan tanıyan bir DApp tarayıcısıyla entegredir.

MetaMask uygulamasının tarayıcısı.

MetaMask uygulamasının tarayıcısı.

Uygulamanın çalışma şekli, tarayıcı uzantısına çok benzerdir. Etherlerinizle ya da cüzdanınızdaki tokenlarla doğrudan transferler yapabilir, hatta yukarıda bahsettiğimiz şekilde Uniswap’la bile etkileşim kurabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.