FED Kararı Bekleniyor!

Bugün saat 21:00’de FED faiz kararını açıklayacak. Ardından 21:30’da ise FED Başkanı Powell’ın basın toplantısı ve sözlü yönlendirmeleri takip edilecek. 

Geçen hafta beklentilerin üstünde gelen ABD Mayıs ayı enflasyon verisinin ardından beklentiler, FED’den 75 baz puanlık faiz artırımı geleceği yönünde yeniden güncellendi. Piyasaların alternatif senaryosu ise Haziran ve Temmuz’da 50 baz puanlık artırımına ek Eylül’de ayrıca bir 50 bps’lik faiz artırımı daha olması yönünde.

Önde gelen finansal kuruluşlardan; BofA, Citi, HSBC, Morgan Stanley gibi kurumlar 50 bps’lik faiz artışı öngörürken, buna kaşılık Goldman, JP Morgan, Barclays ve Duetsche Bank ise 75 bps’lik faiz artırımı yapılacağını tahmin ediyor.

FED toplantısı öncesinde, Dolar Endeksi (DXY) 105.5 ile son 20 yılın zirvesini test etti. Yazı kaleme alındığı esnada DXY bir miktar geri çekilse de henüz güç kaybı yaşamış değil. FED’in şahin tondaki hamlelerine ek olarak ECB olağanüstü toplantısından beklentilere cevap vermeyebilecek olası sonuçlar DXY’ye yükseliş olarak yansıyabilir.

Bitcoin tarafında şu anda tüm gözler, önemli bir psikolojik direnç noktası olmasının yanı sıra aynı zamanda, 2017’deki son boğa koşusunun zirvesini temsil ettiği için $20.000 seviyesine çevrilmiş durumda. Bununla birlikte kripto para piyasasını tepkisi, akşam FED’in ne derece şahin olduğuna göre şekillenecek.

FED, 2023’te faiz oranlarını %4’ün üzerinde hedefler (100 bps artış) ve enflasyon tahminini yükseltir ise, bu durum kripto piyasası için en olumsuz senaryo olur. Bu senaryoda Bitcoin (BTC) $20.000 seviyesinin altına sarkabilir, Ethereum (ETH) ise üç haneli rakamları görebilir. Böyle bir durumda satış baskısı derinleşebilir. FED’in Dot plot’u yani noktasal grafikleri bu açıdan önemli göstergeler olacak.

Alternatif olarak FED, faiz oranlarını 50 bps artırdığı takdirde ise piyasalara yansıması daha farklı olabilir. Böyle bir durumda ABD getirileri agresif bir şekilde düşebilir, buna bağlı DXY zayıflayabilir ve kripto para piyasaları destek bulup geri dönüş yapabilir. Bu senaryo, Bitcoin (BTC) için $20.000’ın üstüne bir sıçrama ve Ethereum [ETH) için ise $1.500’ün üzerine bir hareket anlamına gelebilir.

Bunula birlikte Jerome Powell yönetimindeki FED’in tarzı olmadığı için bir sürpriz pek olası değil. Powell, her toplantı öncesinde ne bekleneceği konusunda piyasalara rehberlik etmeyi ve ardından neredeyse tam olarak bekleneni gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.