BUSD Nedir ? Ne İşe Yarar ?

BUSD NEDİR ?

BUSD Dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’nin dolara sabit coinidir . Her bir  BUSD  1 USD tekabül etkektedir, BUSD tokenler itibari paraya dönüştürülebilir yada itibari para BUSD‘ye dönüştürülebilir,projenin kurucularından Paxos rezervlerin denetler ve aylık olarak rapor yayınlar,projenin ana amaçlarından biri yatırımcıların blockchain üzerinden sabit varlık tutmasını sağlamak. BUSD, işlemler için üç temel özellik sunar: erişilebilirlik, esneklik ve hız. Tokene Binance borsası üzerinden yada Paxos dan ulaşabilirsiniz, token üc blockchain üzerinde yer alır : Binance Smart Chain,Ethereum,Binance Chain yatırımcılar istekleri doğrultusunda blockchainler arasında geçiş yapabilir

BUSD Nasıl Çalışır ?

Her BUSD aldığınıza rezervden 1 USD ile değiştirilir,BUSD sattığınızda ise  BUSD‘niz yakılır ve size dolar verilir. BUSD nin değeri 1 doların altına düştüğü zaman arbitraj alımı satımı yapanlar,BUSD alımı yaparlar çok küçük düşüş bile bu kişilere ciddi ölçüde kar bırakır. Arbitraj yapanlar çok yüksek BUSD aldıktan sonra BUSD tokenlerini dolara dönüştürebilir , talepteki artış da tokenin fiyatını tekrar 1 USD’ye yükselterek 1’e1 oranını geri getirir.

BUSD Nedir

BUSD Yasal Mı ?

New York eyaleti düzenleyicileri sabit tokenin nasıl olması gerektiğine dair belirli şartlar getirmiştir. Paxos tokenin üretimini ve yakımını denetler ayrıca yasa dışı faaliyet durumunda,hesabın dondurulmasına ve fonları taşıma hakkına da sahiptir. Bu ilkeler New York bankacılık kanunlarına uygundur.

BUSD Avantajları

Kripto Düşüşlerinden Kaçınma

Bildiğiniz üzere kripto dünyası çok oynak olabiliyor,bu gibi durumlarda yatırımcılar fonlarını riske atmamak için daha güvenli yer ararlar.BUSD bu konuda yatırımcıların,varlıklarını güvenli bir şekilde tutmalarına olanak sağlar.

İtibari Parayı Çevirmek Zorunda Değilsiniz

Yeni bir yatırım yapmak ya da başka bir varlık satın almak isterseniz,bankanızdan paranızın borsaya geçmesini bekleme durumunda kalmazsınız ayrıca yatırımınızı satmak istediğinizde itibari para cinsindeki tokenleri,borsadan banka hesabınıza aktarmak için beklemenize gerek yok.

Arbitraj

BUSD tutmak, arbitraj yapanların hızla bir borsadan diğerine geçmesine ve BUSD’nin farklı platformlar üzerindeki yaygın kullanım oranından faydalanmasına imkan tanır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, BUSD satın alarak ve bunu itibari para karşılığında nakde çevirerek de arbitraj fırsatları yakalamak mümkün olabilir.

BUSD’nin diğer sabit coinlerden farkı nedir?

BUSD itibari para destekli token kategorisinde yer alır,teminatlandırması olmayan stable tokenlerde vardır bu projeler tokenin arzını token yaratmaya ve yakmaya yönelik algoritma kullanırlar.

En önemli noktalardan biri de Paxos tarafından her ay denetim raporu yayınlanıyor ve USD rezervinin BUSD’ye 1:1 oranında dengelendiğini göstermesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.