Bitcoin ve Altcoin Düzenlemeleri İçin Tarih Verildi!

Bitcoin yasak kapsamından çıkarıldı

En başında temel yasaklama gerekçesinin “çevresel duyarlılık” olduğu belirtilerek birçok kripto paranın yasaklanacağı bildirilmişti. Bu yasak gerçekleşirse 27 Avrupa Birliği ülkesinde kripto paraların varlığı büyük sorunlar yaşayacaktı. Şimdi Avrupa Parlamentosu, Bitcoin ve diğer bir çok kripto paranın yasaklanması sonucunu doğuracak bir hamlenin kapsamı daraltılmış görünüyor. AB Parlamentosu para komitesi önümüzdeki hafta MiCA’yı oylayacak ve bu oylamada Bitcoin gibi iş kanıtı kriptolarını yasaklayacak ifadeler olmayacak.

İlk haliyle Bitcoin üzerinde defacto bir yasak anlamına gelen bu yasa tepkiler üzerine bir süre önce ertelenmişti. Avrupa Birliği Parlamentosu Para Komitesi tarafından AB’nin Kripto Varlıklar Piyasaları (MiCA) mevzuatına ilişkin oylamanın 14 Mart’ta gerçekleşeceği bildiriliyor. Bu gelişme MiCA’yı parlamento aracılığıyla yasalaştırmaktan sorumlu  parlamenter  Dr. Stefan Berger tarafından birkaç dakika önce tweetlendi. Berger, “MiCA’da artık bağımsız bir iş kanıtı konusu sağlanmıyor” dedi ve daha önce Bitcoin’de defacto bir yasak olarak adlandırdığı ifadelerin yasa metninden kaldırıldığını doğruladı.

Konu hakkında kounşan Berger şu ifadeleri kullandı:

Benim önerim, diğer tüm finansal ürünler gibi kripto varlıklarını da sınıflandırma alanına dahil etmektir. Kripto varlıklarının enerji tüketimini çevreleyen tartışmalı tartışmalar göz önüne alındığında, sınıflandırma netlik sağlayabilir ve tüketiciler için daha iyi bir bilgi temeli sağlayabilir. MiCA’ya güçlü destek, AB Parlamentosu’ndan teknolojiden bağımsız ve inovasyon dostu bir finans sektörü için güçlü bir sinyaldir.

Avrupa Parlamentosu’nun iş kanıtı madenciliği konusundaki endişeler nedeniyle kripto para birimlerini düzenlemeyi amaçlayan bir çerçeve üzerindeki oylaması bir hafta içinde yapılacak görünüyor. Bitcoin başta olmak üzere Proof-of-work (iş kanıtı) kapsamında sınıflandırabileceğimiz birçok coinin (Dogecoin, Ethereum, Litecoin, Syscoin…) bu oylamadan etkilenmesi bekleniyordu. Son değişiklikle endişeler bir nebze de olsa yatışmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.