USD Coin (USDC) Nedir?

Stablecoin dünyası kripto para piyasası için önemli likidite sağlayıcısıdır. Şu an kripto para piyasalarında birçok farklı stablecoin’ler olsa da, bu türden kripto paraların çoğu ABD Doları’na endekslidir ve fiyatları genel olarak sabittir. ABD Doları’na endeksli stablecoin’ler çok sık kullanılsalar ve çok farklı çeşitleri olsa da, en sık kullanılanları Tether USD (USDT), Terra USD (UST), Binance USD (BUSD) ve bahsedeceğimiz USD Coin (USDC). Biz de sizlere şirketler tarafından popülerleşen US Dollar Coin’den (USDC) bahsedeceğiz.

USD Coin, ABD’nin ve dünyanın önde gelen kripto para borsalarından birisi olan Coinbase ve ticari banka kurmak isteyen Circle firması tarafından çıkarılan ABD Doları’na endeksli stablecoin’dir ve Center isminde olan konsorsiyum tarafından yönetilir. Şu ana kadar Ethereum (ETH), Algorand (ALGO), Stellar (XLM) ve Solana (SOL) ağlarında çalışıyor. 

USD Coin diğer dolar endeksli stablecoin’ler gibi, tüm rezervlerini kendi bankalarındaki ABD Dolarları ile karşılar ve. Diğer bir şekilde açıklarsak, piyasadaki tüm USDC’lerin değerleri tamamen ABD Doları ile karşılanır ve yatırımcılar istedikleri zaman ellerindeki tüm dolarları USDC ile değiştirebilir veya USDC’lerini dolarlar ile değiştirebilir. İlk olarak ERC-20 üzerinde çalışsa da, Solana, Algorand ve Stellar ağlarında da çalışır ve rahatlıkla kullanılabilir. 

USD Coin (USDC) Kimler Tarafından Oluşturuldu?

US Dollar Coin, ABD merkezli dünyanın en güvenilir kripto para borsası olan Paribu ve Boston merkezli dünyanın önde gelen kripto finans şirketlerinden biri olan Circle tarafından Centre konsorsiyumu oluşturularak bulunmuş bir kripto para şirketidir. Circle da Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi yatırım bankaları başta olmak üzere birçok şirket tarafından desteklenir.

Circle 2013 yılında paranın daha kolay ve daha etkili transferini gerçekleştirmek amacıyla kuruldu. Circle kuruluşundan itibaren milyonlarca dolarlık yatırım aldı ve operasyonlarını genişletip daha etkin hale gelmeyi başardı. Ama sonrasında Circle, dünyanın önde gelen kripto para borsalarından biri olan Poloniex tarafından satın alındı.

USDC’nin Özellikleri Nelerdir?

USD Coin en popüler dolar endeksli olamasa da, Tether Limited’in yaşadığı soruşturmalardan kendisini koruyarak güçlü bir itibar kazandı. Tether kendi rezervlerinin toplam arzı destekleyeceğini iddia etse de, New York Başsavcılığının bu iddianın doğru olmadığını ortaya çıkmasıyla Tether’e güven sarsıldı ve soruşturma sonuçlanmış durumda.

Bu durum, birçok kişinin ve kuruluşun ABD Doları’na endeksli diğer stablecoin’lerin daha şeffaf ve daha iyi denetlenen Gemini doları, True USD, Paxos ve USDC’ye duyulan talebin artmasını sağladı. Ama bu durumdan en çok faydalanan US Dollar Coin oldu.

USDC tamamen kendisine özel olmasa da, birçok stablecoin’den bu özellikleri ile sıyrılmayı başardı.

Denetleme:  USDC’nin ortakları ABD’de para hizmetleri sunan şirketler olarak belgelenmiş durumda. Bu da, USDC’nin Finansal Suçları Önleme Birimi olan FinCEN tarafından denetlenmesi anlamına gelir ve rezervler desteklenmediği zaman USDC için ciddi sonuçlar doğabilir.

Bağımsız Denetimlerin Gerçekleştirilmesi: Dünyanın en iyi 10 denetim şirketinden biri olan Grant Thornton, USDC’nin hesap kayıtlarını her çeyrek araştırır.

Hızlı Olması: USDC, birçok farklı ağda çalıştığı için işlem süreçleri en fazla birkaç saniye içinde gerçekleştirilir. Bu da, USDC’nin bankalardan daha hızlı olmasını sağlar.

US Dollar Coin Nasıl Çalışır?

Kullanıcılar finansal kuruluşlar için kimlik doğrulama gerekliliklerini sağladıktan sonra kendi banka hesaplarını bağlayarak ABD Doları transferi gerçekleştirerek alım satım işlemlerini gerçekleştirebilir. Ardından ABD Dolarları USDC’ye dönüştürülür ve müşteriler kripto para alımlarını rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Müşteriler eğer isterlerse ellerindeki USDC’leri ABD Dolarlarına dönüştürerek banka hesaplarına fonlarını rahatlıkla aktarabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.