Solana (SOL) Nedir?

Solana nasıl çalışır?

Solana, üçüncü nesil bir Proof of Stake blockchaindir. İşlemin zamanını belirlemek amacıyla güvene dayalı olmayan bir sistem yaratmak için Proof of History adında özel bir yöntem kullanmaktadır.İşlemlerin sırasını takip etmek kripto paralar için son derece önemlidir. Bitcoin bunu tek bir zaman damgasıyla işlemleri bloklarda bir araya getirerek yapar. Her bir node, diğer node’larla mutabakata vararak bu blokları doğrulamak zorundadır. Bu süreç, node’ların bir bloğu ağ üzerinde doğrulaması için uzun bir bekleme süresi gerektirir. Solana ise farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Haydi, bu yaklaşımı yakından inceleyelim.

Solana’nın Kurucuları Kimdir?

Solana’nın arkasındaki en önemli kişi Anatoly Yakovenko olarak bilinmektedir. Yakovenko, profesyonel kariyerine Qualcomm‘da başlayarak ve burada hızla yükselmiş ve 2015’te kıdemli personel mühendisi yöneticisi olmuştur. Daha sonra profesyonel hayatta yolu değişmiş ve Dropbox‘ta yazılım mühendisi olarak yeni bir pozisyona girmiştir. 2017 yılında Yakovenko, daha sonra “Solana” olarak hayata geçecek bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştır. Qualcomm meslektaşı Greg Fitzgerald ile birlikte çalışarak ve Solana Labs adlı bir proje kurmuşlardır. Bu süreçte birkaç eski Qualcomm meslektaşının ilgisi de çeken Solana protokolü ve SOL belirteci 2020’de halka sunulmuştur.

Solana’nın önemli özellikleri

Bloglarına göre, Solana ekibi blockchainin merkezi bir sistemin becerilerine sahip olmasını sağlamak için sekiz temel teknik özellik geliştirmiştir. Proof of History bunların arasında muhtemelen en kayda değer olanı olsa da şu özellikler de Solana’da yer alır:

  • Tower BHT — Pratik Bizans Hata Toleransının PoH ile optimize edilmiş bir versiyonu
  • Turbine — bir blok üretim protokolü
  • Gulf Stream — Mem havuzu olmaksızın işlem iletim protokolü
  • Sealevel — Paralel akıllı sözleşme çalışma süresi
  • Pipelining — doğrulama optimizasyonu için bir İşlem İdare Birimi
  • Cloudbreak — Yatay Ölçeklenmiş Hesap Veritabanı
  • Archivers — Dağıtılmış kayıt defteri depolama

Bu özellikler, 400 ms’lik blok sürelerine sahip ve saniyede binlerce işlem gerçekleşen yüksek performanslı bir ağ yaratır. Kıyaslama yapacak olursak, Bitcoin’in blok süresi yaklaşık 10 dakika ve Ethereum’unki ise yaklaşık 15 saniyedir.SOL sahipleri, blokchainin PoS mutabakat mekanizması kapsamında tokenlarını stake edebilir. Uyumlu bir kripto cüzdanı kullanarak, ağın işlemlerini gerçekleştiren doğrulayıcılarla tokenlarınızı stake edebilirsiniz. Daha sonra başarılı bir doğrulayıcı, ödüllerin bir kısmını staking yapmış olan kişilerle paylaşır. Bu ödül mekanizması, doğrulayıcıları ve delegatörleri ağ yararına hareket etmeye teşvik eder. Solana, Mayıs 2021 itibarıyla yaklaşık 900 doğrulayıcıya sahiptir. Bu da onu büyük oranda merkeziyetsiz bir ağ haline getirmektedir.

SOL token nedir?

SOL, bir hizmet tokenı işlevini de gören Solana’nın yerel tokenıdır. Kullanıcılar transfer yaparken ya da akıllı sözleşmelerle etkileşim kurarken işlem ücretlerini ödemek için SOL’a ihtiyaç duyar. Ağ, deflasyonist modeli kapsamında SOL yakımı yapar. SOL sahipleri ağ doğrulayıcıları da olabilir. Tıpkı Ethereum gibi Solana da geliştiricilerin akıllı sözleşmeler geliştirmesine ve blockchain üzerinde projeler yaratmasına imkan tanır.

SOL, SPL protokolünü kullanır. SPL, Ethereum’un ERC20’sine benzer şekilde Solana blokchaininin token standardıdır. SOL token başlıca iki kullanım alanına sahiptir:

  • Ağı ya da akıllı sözleşmeleri kullanırken ortaya çıkan işlem ücretlerini ödeme.
  • Proof of Stake mutabakat mekanizması kapsamında token stake etme.

Solana üzerinde geliştirilen DApp’ler de yeni SOL kullanım alanları oluşturmaktadır. Örneğin Chainvote, oylama yapmak için SOL tokenlarını kullanarak kurumsal yönetişim için bir DeFi (merkeziyetsiz finans) oylama uygulaması yaratmıştır. Solana’nın fiyatı 2021’in ilk iki çeyreğinde neredeyse 30 kat artarak tokenı yatırımcılar ve spekülatörler için popüler bir seçenek haline getirmiştir.

Piyasada Kaç Tane Solana (SOL) Coini Vardır?

Solana Vakfı, dolaşımda toplam 489 milyon SOL tokeninin piyasaya sürüleceğini duyurmuştur. Mevcut zaman diliminde ise, bunların yaklaşık 260 milyonu pazara girmiştir. SOL token dağılımı şu şekildedir: %16,23’ü ilk tohum satışına, tokenlerin %12,92’si kuruluş satışına, SOL tokenlerinin %12,79’u ekip üyeleri arasında dağıtılmış ve tokenlerin %10,46’sı Solana Vakfı’na verilmiştir. Kalan tokenler zaten kamu ve özel satışlar için piyasaya sürülmüştür veya piyasaya sürümü devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.