Ripple (XRP) Nedir?

Ripple, 2012 yılında ortaya çıkmış bir ödeme ağı sistemi (RippleNet) ve kripto para değeridir (XRP). Ripple diğer birçok kripto para birimlerinin aksine merkezi olan bir kripto para birimidir. Blockchain sistemi üzerinde işlem görmesine rağmen işlem gören bütün defterler şirket tarafından yönetilmektedir.

Ripple ile amaç büyük miktarlardaki varlık ve para transferlerinin hızlı, güvenilir ve ucuz bir şekilde, blockchain sistemi üzerinden yapılmasıdır.

Ripple şirketinin CEO’luğunu Brad Garlinghouse yürütmektedir ve dünyanın birçok yerinde ofisleri bulunmaktadır.

Ripple şu anda kripto para değerleri arasında Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en çok piyasa değeri olan kripto pardır.

Kurumsal bir merkeze sahip olması Ripple kripto para değerinin, ödeme sistemleri sağlayıcısı şirketlerin ve bankaların tercih ettiği bir kripto para ve transfer sistemi olmasını sağlamıştır.

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

• Ripple, varlık ve para transferlerinde blockchain teknolojisi sayesinde çok düşük maliyetlere ve çok kısa sürelerde uluslararası gönderim imkanı sunmaktadır.

• Piyasa değerinin en yüksek üçüncü kripto para olması ve çok yüksek işlem hacmine sahip olması birçok borsada işlem görmesine neden olmaktadır. Bu durum da erişilebilirliği kolaylaştırmaktadır.

• Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto para değerlerinin aksine, değerinin kar eden bir şirkete dayandırılıyor olması Ripple’ı diğer kripto para değerlerinden ayıran en önemli unsurdur.

• Büyük ödeme sistemleri sağlayıcı şirketler ve bankalarla yaptığı anlaşmalar ile günden güne değerini arttırmaya devam etmektedir.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple’ın, diğer kripto para birimlerinin aksine madenciliği veya üretimi yapılmamaktadır. Dolaşımdaki bütün Ripple değerlerini şirket üretmektedir. Toplam üretilen Ripple miktarı 100 milyar adet olsa da, şirket piyasaya sadece 40 milyar adet Ripple sunulmuştur.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden farklı bir politika izleyen şirket madencilikten farklı bir üretim sistemi benimsemiştir. Üretilen Ripple’lar belli aralıklarla piyasaya sürülmeye devam etmektedir.

Ripple ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

• Bitcoin sistemi herhangi bir merkeze bağlı değildir, Ripple ise bir şirket bünyesindedir ve denetlenmektedir.

• Bitcoin transfer işlemlerinde her bir saniyede 4 işlem yapabilirken, Ripple’da bir saniyede 1500 işlem yapılabilmektedir. (Bu rakamlar zamanla değişebilir)

• Transfer işlemleri için kesilen komisyon ücretleri konusunda Ripple, Bitcoin’den çok daha uygun bir yöntemdir.

Ripple ve XRP: Gelecekte bizi ne bekliyor?

Değer transferlerini sınırların ötesinde hızlı, uygun maliyetli ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmek için Ripple’ın 2012’den beri amacı; interneti, blockchain teknolojisini ve XRP’yi kullanmaktır.

Örneğin, bazı kripto para ödeme platformları ödeme seçenekleri olarak halihazırda XRP’yi sunuyorlar. Ripple, finansal teknolojiyi kullanarak uluslararası işlemlerin bir ölçüde standartlaştırılması için çalışırken, ödeme endüstrisinde devrim yaratmak için yola koyuldu. Ripple ayrıca dünya genelindeki düzenleyicileri, geleneksel ödeme işlemlerine blockchain ağını tanıtmaya teşvik ediyor.

XRP Ledger 1.6, genel performansı iyileştirmeyi amaçlayan birkaç güncellemeyle, Ağustos 2020’de piyasaya sürüldü. Çeşitli hata düzeltmeleri ve optimizasyonların yanı sıra, konsensüs (onay) mekanizması; çevrimdışı doğrulayıcıları ağa bağlı değilken bir kenara koyarak daha sağlam hale geldi. Üstelik, sunulan sağlamlaştırılmış doğrulamalar, sunucuların XRP alanında önemli bir sorun olan Bizans davranışını (Bizans Hata Toleransı) daha kolay tespit etmesini sağladı.

2020’de SEC’in Ripple’a yönelik iddiaları kargaşaya neden oldu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na göre, XRP bir menkul kıymettir ancak bu şekilde ilan edilmemiştir. Bu iddianın arkasındaki gerekçe, toplam XRP token’larının yaklaşık %50’sinin Ripple’a ait olmasıdır. Resmi yanıtında ise Ripple, XRP ağının tamamen merkeziyetsiz olduğunu ve XRP’ye sahip olmanın Ripple’ın gelirlerinin veya kârının bir kısmını almak anlamına gelmediğini belirterek kendisini savundu.

Gelecekteki potansiyeline gelince ise; Ripple Xpring, borç ve türevler için kripto çözümleri gibi uluslararası işlemlerin dışında, XRP kullanım durumlarının gerçekleştirilmesinde rol oynayabilecek projelere ve şirketlere yatırım yapmak, planlamak, almak ve hibe sağlamak adına bir ekosistem girişimidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.