Fed Başkanı: “Bitcoin ve Kripto Paralar Terörü Finanse Ediyor”

Fed Başkanı Jerome Powell, Bitcoin ve kripto para piyasasına yön vermeye devam ediyor. Powell, son açıklamasında Bitcoin ve kripto paralara düzenleme getirilmesi çağrısında bulundu.

ABD Federal Rezerv Başkanı, kripto paraların terörizmi ve diğer suçları finanse etmek için kullanılmasını engellemek yönünde düzenlemeler yapılması gerektiğini söylüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önündeki bir açıklamasında, kripto para sektörünün geçmişte öne çıkan teknoloji pazarları gibi yasa dışı faaliyetlerin finansmanını önlemek için düzenleyici bir çerçeveye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Powell, kritik kripto para açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“KRİPTO PARA BİRİMLERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE DİJİTAL FİNANS KONUSUNDA, KONGRENİN DÜZENLEMESİNE İHTİYACI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.”

“PEK ÇOK PARÇASI OLAN, GELİŞEN BİR KRİPTO PARA SEKTÖRÜ VAR VE OLMASI GEREKEN TÜRDEN BİR DÜZENLEYİCİ YASA HALEN MEVCUT DEĞİL.”

Powell, ABD’nin kripto paralarında dahil olduğu bir dijital finans düzenlemesine ihtiyacı olduğu düşündüğünü dile getirdi.

Kripto paralar için “gelişen bir sektör” yakıştırmasında bulunan FED başkanı, halen gerekli düzenleyici yasaların mevcut olmadığına dikkat çekti.

Powell daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin bir merkez bankasının dijital para birimi (CBDC) çıkarmayı planlayıp planlamadığı hakkında yorum yaptı.

Çıkartılacak olan dijital para biriminin bir tane ile sınırlı kalmaması gerektiğini savunan Powell, altın ve gümüş gibi yatırım araçları için de, ABD’nin onayından geçen dijital sistem kurulması gerektiğini savundu.

Dolara endeksli en büyük kripto para olan Tether ile altına endeksli bir kripto para olan PAXG’yi hedef alan Powell, “ABD’nin desteklemediği mevcut dijital para birimleri, spekülasyon araçlarıdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.